İzlenebilirlik: Ürün Takibi Sağlamanın Yolları

Doğru olanı belirtmek gerekirse, izlenebilirlik planınız muhtemelen büyük bir çaba ve stresli bir hale geliyor. Bununla birlikte, bilgili şirketler, rekabette öne geçmek ve diğerlerini geride bırakmak için muazzam bir fırsatın farkındadır. Ürün izlenebilirliğini doğru bir şekilde sağlamak ve paranızın karşılığını en iyi şekilde almak için birkaç önerimizi ve çalışmalarımızı burada bulabilirsiniz.

Her sektörde, uçtan uca izlenebilirliğe sahip olmak her zaman önemlidir. İzlenebilirlik, ürünün orijinalliğini sağlar ve sahte ambalajlı ürünlere karşı koruma sağlar. Tüketici güvenini artırır ve ürün geri çağırma durumlarına daha hızlı yanıt verilmesini sağlar.

İzlenebilirlik, her ürüne zaman içinde bakabilmek anlamına gelir. Yani ürünlerinizin, raftaki bitmiş üründen, tüm nakliye ve tedarik zincirine kadar doğru koşul ve yollara sahip olduğundan emin olmalısınız. Bu hem iç hem de dış izlenebilirlik sağlamak için doğru kodlama ve etiketlemenin önemini vurgulamaktadır. Her bileşen, ürün, karton, koli ve palet üzerinde serileştirilmiş tanımlayıcılara, tarihlere, barkodlara veya parti kodlarına sahip olması çok önemlidir.

İzlenebilirliği doğru şekilde uygulayan şirketler, temel ve sürdürülebilir bir rekabet avantajı sağlar. Bu noktada da 869TR olarak sunduğumuz teknolojiler ile de, Matthews ve Weber markaları olarak işinde uzman, profesyonel kodlama ve etiketleme sistemleri ile izlenebilirliği en doğru şekilde sağlayacak cihazları sunmaktayız.

Ürün izlenebilirliği için aşağıda yer alan bazı önemli özelliklerin doğru şekilde yapılıyor olması gerekmektedir. Bunlardan bazıları;

• İzlenebilirlik iyi veri gerektirir. 2D/QR barkod gibi bir işaret doğru bilgiyi temsil etmelidir. Bunlara ve daha fazla çeşit barkod basabilme özelliğine sahip cihazlar ile çalışmalısınız. Aksi halde veri giriş/çıkış probleminiz olur. Bunun içinde Matthews kodlama ürünleri ile sorunsuz ve her koşula uygun barkod çözümleri elde edebilirsiniz.

• Kalite ve dayanıklılık önemlidir. Mağazada paketleme, nakliye ve stoklama boyunca dayanacak yüksek kaliteli baskıya sahip olduğunuzdan emin olmanız çok önemlidir. Daha yüksek kaliteli baskılar elde etmenin bir yolu, Matthews'ın L-Serisi gibi 600 dpi'ye kadar çözünürlüğe sahip olabilen TIJ yazıcılar gibi daha yüksek çözünürlüklü yazıcıların kullanılmasıdır. Sürekli mürekkep püskürtme (CIJ) gibi doğrudan ürün kodlaması için popüler olan bazı teknolojiler, pek çok izlenebilirlik uygulaması için yeterli baskı kalitesine veya çözünürlüğe sahip değildir. Bu, yanlış yapmak isteyeceğiniz bir yatırım değildir. Ancak bunu doğru yapmak, daha önce bahsettiğimiz kaynak bulma ve birinci sınıf ürün avantajlarını da sağlayabilir.

Matthews'un MPERIA platformunun ve mürekkep püskürtmeli baskı çözümlerinin, tedarik zincirinin her adımında ürünlerinizi güvenilir bir şekilde izlemenize nasıl yardımcı olabileceğine dair ücretsiz bir tanıtım için bize ulaşın.