Kodlama ve Etiketleme Sistemlerinde Bakımın Önemi

Üretim hatlarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak, kodlama ve etiketleme sistemlerinizin ömrünü uzatmak için ekipmanlarının bakımlarının yapılması şarttır. Aşağıda, Matthews püskürtmeli yazıcılar ve Weber Marking endüstriyel etiketleme sistemlerinde bakımın nasıl gerçekleştirileceği ve nelere dikkat edilmesi konusunda deneyimli uzmanlarımızdan tavsiyeler bulacaksınız. Ancak, kodlama ve etiketleme cihazlarınızın mümkün olan en iyi şekilde korunmasını sağlamak için bir bakım sözleşmesi yapmaktan çekinmeyin.

1) Etiketleme sistemleri bakım şekli

Etiketleme makinelerinin optimum koşullarda çalışması ve aşınma ve yıpranmayı önlemesi için her gün periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Ancak temizleme sıklığı, cihaz kullanımına ve çevre koşullarına bağlıdır. Üretiminize bağlı olarak daha düzenli temizlik önerilebilir.

• Termal yazıcı kafanın temizlenmesi
Düşük baskı kalitesi, baskı kafasının kirli olduğunu gösterir. Yazıcı kafası, etiket yazıcısının en hassas bileşenlerinden biridir, bu nedenle düzenli ve dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bunun için tarafımızdan gerekli solüsyon ve ekipmanı temin edebilirsiniz.

• Hareketli merdane ve silindirlerin temizlenmesi
Etiket kullanımı esnasında, etiketin geçtiği hareketli parçaların etrafına etiketler yapışmışsa, bunları çıkarmak için asla bir bıçak (kesici, bıçak…) kullanmadan uygun temizlik ürünüyle çıkarılmalıdır. Aksi halde hasar görme riski çok yüksektir. Bundan dolayı da etiketin sıyrılıp yapışmasına kadar etkileyecek bazı aksaklılar meydana gelebilir. Bu sorunları önlemek için günlük temizlik yapmak daha doğru olacaktır.

• Etiket aplikatör kolun temizlenmesi
Etiket tutkalının birikmesini önlemek ve mükemmel bir uygulama sağlamak için etiketi tutan aplikatör kolunun da temizlenmesi gerekmektedir.

• Cihaz üzerinde biriken tozdan kurtulun
Toz birikmesini önlemek için etiketleme makinesinin yanına basınçlı hava üfleyici takılabilir.


2) Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda bakım nasıl yapılır?

Bu tür makineler genellikle çok az bakım gerektirse de, mürekkep püskürtmeli yazıcıları günlük olarak temizlemek daha iyidir.

Valf sistem mürekkep püskürtmeli yazıcı Matthews DOD 8000+

• Yazıcı kafayı; mürekkep tipi, ortam sıcaklığı ve toz gibi çevresel etkilere göre gözeneklere yıkama yaptırınız. Bu işlem sadece birkaç saniyenizi alacaktır. Eğer gözenek plakası önünde toz ve yabancı cisim var ise bunları yumuşak bir fırça yardımı ve temizleme solüsyonu ile temizlemelisiniz.
Yüksek çözünürlük mürekkep püskürtmeli yazıcı Matthews T serisi

• Yazıcı kafayı; tıkandığında, baskı kalitesi bozulduğunda, çalışma öncesi ve sonrasında özel mikrofiber bez yada çubuk ile yukarıdan aşağıya doğru tek bir seferlik hareket ile temizlenmesi gerekmektedir. Baskı kalitesinde bozulma var ise önce birkaç kez kusturma yapılmalıdır. Eğer hala düzelme yok ise uzun yıkama prosedürü uygulanmalıdır.


869TR Kodlama ve Etiketleme Sistemleri olarak markalama, kodlama, etiketleme ve ilgili sarf malzeme ihtiyaçlarınızı karşılamak için son teknoloji çözümlerle size destek oluyoruz. Bakım anlaşması ve servis talepleriniz için bize ulaşın.