Etiket

Etiket ölçüsünün doğru ifade edilmesi hem etiket üreticisi, hem de etiket siparişi veren açısından büyük önem taşır. Etiketin akış yönüne paralel olan kenarı uzunluk , etiketin akış yönüne ters olan kenarı ise genişlik olarak ifade edilir.Etiketin ölçüsü 30x50 mm. olarak ifade edildiğinde; ilk sayı (30) genişliği, ikinci sayı ise (50) uzunluğu ifade eder.

Kendinden yapışkanlı etiketlerde, yapıştırılacak ürün ve yüzey dikkate alınarak etiketin ve yapışkanın cinsi belirlenir.

Etiketler; thermal transfer etiketler ve thermal etiketler olarak 2'ye ayrılır.

Termal Transfer Etiket Çeşitleri;
Vellum, kuşe
Farma
Chromolux
Opak Polietilen
Opak Polipropilen
Şeffaf Polietilen
Data Pe
Slwmat
Whitemat
Floresan Kağıtlar (Turuncu-Yeşil v.s.)
Termal Transfer Karton
Gold Kuşe Kağıtlar
Metalize Kuşe Kağıtlar
Gold Plastik Kağıtlar
Metalize Plastik Kağıtlar
Gold Plastik Kağıtlar

Termal Etiketler Çeşitleri;
Eco Termal
Semi Termal
Lamine (Top) Termal
Termal Karton

Vellum ve Termal Transfer kağıtlar barkod etiketlerinde kullanılır. Yüzeyi mat olur ve yırtılabilir. (80 Gr/m²)

Kuşe, Chromolux kağıtlar barkod etiketlerinde ve sanayi etiketlerinde kullanılır. Kuşe etiketin yüzeyi yarı parlak; Chromolux etiketin ise çok parlak olup, ikiside yırtılabilir.
(80 Gr/m²)

Farma kağıtlar genelde ciklet sektöründe kullanır. Yüzeyleri yarı parlak olup, yırtılabilir. Kuşe ve Chromolux etiketten gramaj olarak daha düşüktür. ( 60 Gr/m²)

Opak Pe, Opak PP, Şeffaf Pe ve Şeffaf PP kağıtlar genel olarak sanayi etiketlerinde kullanılır. Opak etiketlerin yüzeyleri çok parlaktır. Ayrıca yüzeyi mat olanları da bulunur. Opak Pe ve Şeffaf Pe etiketler akış yönünde yırtılır; diğer yönde ise esneme yapar. Opak PP ve Şeffaf PP etiketler her iki taraftan da yırtılmaz. Hepsi suya ve dış ortamlara dayanıklıdır. Genelde kimya ve madeni yağ sektöründe kullanılır.

Data Pe etiketi sanayi etiketlerinde kullanılır. Yüzeyi mat, her iki taraftan da yırtılmaz ve yapışkanı çok özel etiketlerdir.Kimya sektöründe kullanılır.

Silver mat ve Whitemat sanayi etiketlerinde kullanılır.Demirbaş etiketleri olarak da adlandırılır. Dayanıklı tüketim malzemeleri üzerine yapıştırılır.Yüzeyleri parlak ve yırtılmaz etiketlerdir.Yapışkanları çok özel olup sıcak ve soğuğa çok dayanıklıdır.

Floresan Kağıtlar zemini floresan boya ile yurtdışında boyanmış kağıtlardır.Yüzeyleri mat ve yırtılabilir. Renkleri (Kırmızı-Sarı-Mavi-Turuncu-Yeşil v.s)

Gold ve Metalize etiketler içecek ve madeni yağ sektöründe kullanılır. Kuşe tipleri yırtılabilir, plastik esaslı olanları ise yırtılamaz. Yüzeyleri parlaktır.

Termal etiketlerde, thermal kağıtlardan ısı sistemi ile baskı alınır.

Eco Termal kağıtlar adından da anlaşıldığı üzere ekonomik kağıtlardır. Özelliği kağıdın üstünde ve altında koruyucu tabaka yoktur. Bu yüzden ömürleri maksimum 6 ay civarındadır.

Semi Termal kağıtların özelliği koruyucu tabaka kağıdın bir tarafında bulunur. Ömrü eco thermal kağıtlardan daha uzundur.

Lamine (top) thermal kağıtların özelliği kağıdın iki tarafında da koruyucu tabaka vardır. Bu yüzden ömürleri çok uzundur.

Termal Transfer Karton etiketler genelde tekstil sektöründe kullanılır. Yüzeyleri mat ve parlak olarak ikiye ayrılır. Yırtılabilir.

Kendinden Yapışkanlı Etiketlerin Yapışkan Özellikleri:

Etiketlerin uygulama alanı ve ortam koşulları dikkate alınarak,yapışkan cinsi seçilir.

Uygun yapışkan seçiminde; temel bileşim, ilk yapışma, nihai yapışma,minimum etiketleme derecesi, servis sıcaklık derecesi dikkate alınır.

Akrilik ve kauçuk esaslı olmak üzere 2 çeşit temel bileşim vardır.

Yapışkanlar
Yapışkanlar 3 ana grupta toplanmıştır.
1.Genel Amaçlı Sabit Yapışkanlar
2.Genel Amaçlı Çıkartılabilir Yapışkanlar
3.Özel Amaçlı Sabit Yapışkanlar

Uygulamalara göre, farklı yapışkan çeşitleri bu ana grup içersinde yer almaktadır.

En sık bilinen yapışkanlar, non-perm yapışkan (etiket yüzeye yapıştıktan sonra, kolaylıkla yırtılmadan tekrar yüzeyden çıkartılır), hotmelt yapışkan (kauçuk bazlı olup, kuvvetli yapışkandır), akrilik yapışkandır.Daha fazla bilgi edinmek için bize buradan ulaşabilirsiniz.